Wszystko o USG połówkowym

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż to właśnie USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w trakcie trwania całej ciąży. Najdogodniejszy czas na wykonanie tego badania USG to okres między 20 a 22 tygodniem ciąży.

Na czym skupia się uwaga lekarza?

Podczas wizyty ginekolog analizuje całą anatomię dziecka – mierzona jest między innymi szerokość główki, jej obwód, wymiary brzuszka oraz długość kości udowej. Lekarz dokonuje także oceny prawidłowości budowy poszczególnych narządów. Pod uwagę bierze przede wszystkim budowę szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i narządów rodnych.

Czego można się dowiedzieć?

Dzięki pomiarom, które dostarcza badanie ultrasonograficzne możliwe jest wykluczenie dużej liczby wad wrodzonych. Analiza pozwala także na wykrycie ewentualnych zagrożeń, dzięki czemu lekarz na wczesnym etapie skieruje pacjentkę do odpowiedniego specjalisty. Takie działanie może uratować dziecko przed niebezpieczeństwem i przygotować mamę do prawidłowego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie USG badania genetyczne, ale także rutynowe wizyty u ginekologa były regularne i odbywały się w odpowiednim terminie bez opóźnienia. Troska o dziecko jest najważniejsze.